JAK PŘEŽÍT SVÁTKY A NEZEŠÍLET

osobní rozvoj Mar 09, 2021

Krásný den, moji milí! Oficiálně začalo období, kdy se mě všichni místo “Proč nemáš děti?” ptají “Už máš všechno připravené na Vánoce?” Nad oběma se pokaždé usměju, protože díky první nemusím už řešit tu druhou. Myslím si, že svátky jsou tu především kvůli dětem, aby si užily pár magických momentů, než zjistí, že na nich nic kouzelného není a automaticky převezmou všechen ten stres.
Protože máme s rodiči dohodu, že když budu o Vánocích single, budu trávit štědrovečerní večeři s nimi, dali jsme před pár lety slib – žádné stresy s dárky. Takže naše stress free Vánoce vypadají takhle: každému pod stromek jednu věc “aby pod tím stromkem nebyl jen koberec” (a tu vždycky koupím online), žádné cukroví (stejně to nikdo z nás nejí), žádný živý stromek, protože se o to naši pejskové pořád píchali 🙂 .

Protože se kouzlo Vánoc dávno ztratilo pod nánosem nákupního balastu (a sotva se z něj v nejbližší době vybabrají), sepsala jsem vám alespoň pár tipů, jak sváteční čas přežít a proč jsou některé věci úplně ok. Vy to totiž víte, jen si to třeba myslíte široko daleko sami, a třeba by vám pocit, že to máme stejně, mohl pomoct udělat si Vánoce konečně PODLE SEBE.

1. DĚLEJTE VŠECHNO PODLE SEBE, NE PODLE TOHO, CO SI MYSLÍ OSTATNÍ
Chcete umýt okna v celém baráku, protože vás to uspokojuje a chcete zažít ten pocit dobře odvedené práce? Chcete napéct 20 druhů cukroví, protože váš manžel to miluje a pokaždé ho jí s úsměvem na rtech a obdivným pohledem na vás? Chcete mít 3 druhy jídla u štědrovečerního stolu, protože každý z rodiny má rád něco jiného a vy svou rodinu milujete a je to tradice, která vás dělá šťastnou? FAJN, UDĚLEJTE TO A UŽIJTE SI KAŽDOU MINUTU.
Jestli ale tohle všechno děláte JEN PROTO, ŽE TO TAKHLE DĚLAJÍ OSTATNÍ nebo “by se to mělo”, a když to neuděláte, tak vás ta baba Nováková od vedle pomluví, doporučuji si v klidu sednout a několikrát si nahlas říct: “Kašlu na sousedku, co je mi do ní?! Tohle je můj život a já chci být šťastná/ý!!!” NEDĚLEJTE NIC JEN KVŮLI TOMU, CO ŘEKNOU OSTATNÍ. Tečka.

2. “BÝT SPOLU” ZNAMENÁ PRO KAŽDÉHO NĚCO JINÉHO A JE TO ÚPLNĚ V POŘÁDKU!
Představa klasických Vánoc je celá rodina kolem jednoho stolu narvaného jídlem. JENŽE… pro někoho je tohle místo láskyplné představy spíš noční můra. A víte co? Je to úplně ok! Jestli máte v rodině toxické vztahy, není vaší POVINNOSTÍ s ní trávit sváteční čas. Zavolejte svým přátelům a pozvěte je k sobě a vytvořte si SVOU TRADICI. Uvidíte, že je kolem vás spousta lidí, pro které štědrovečerní hostina představuje stejné trauma, jako pro vás. Nebo se sbalte a odjeďte někam do tepla, nebo lyžovat, nebo ke známým na chalupu. Zkrátka jsme znovu u toho hlavního – děláte to pro sebe, pro svoje duševní zdraví, ne abyste se zavděčili někomu, komu se stejně zavděčit nejde!

3. NENECHTE SE VTÁHNOUT DO HYSTERIE NÁKUPŮ JEN PROTO, ABY VAŠE DĚTI MĚLY VÍC DÁRKŮ, NEŽ OSTATNÍ
Tenhle bod vezmeme rychle – jednak proto, že si určitě budete myslet “co ta o tom může vědět, když nemá děti”. A druhak proto, že je tohle na delší povídání. Řeknu vám jen jednu věc – když se budete snažit, aby vaše děti měly všechno, vytváříte jim život ve falešné realitě. Až jim bude dvacet, tak je bohužel dost velká šance, že při střetu se skutečnou realitou, to dost odskáčou. Věřte mi, v dospělém životě velmi rychle a bolestně zjistí, že všechno mít NEMŮŽOU a co je nejhorší, ukradnete jim tím jejich touhu a vášeň dokázat víc, mít sen a jít si za ním, zkrátka být opravdu šťastné.
Setkávám se s tímhle syndromem během všech kurzů ve Škole stylu. Tyhle hýčkané “děti” nejen, že neví, jak dosáhnout svých snů, ale ony většinou ani netuší, co jejich sen vlastně je! A to je podle mne opravdový průšvih.

4. VRAŤTE VÁNOCÍM JEJICH PODSTATU
I když to možná bude znít jako mega klišé, musíte mi věřit! Kdy jindy “dát zpátky”, když ne o svátečním čase. I když si myslíte, že nemáte peněz nazbyt, i malá pomoc může mít velký efekt. Popravdě, nemusíte posílat peníze na charitu, nebo kupovat jídlo do útulků pro zvířátka. Udělejte jedno malé gesto a běžte na jediné odpoledne vařit polévku potřebným. No nekruťte očima – to, že v sobě dokážete najít soucit a lidskost, to z vás dělá fantastického člověka, na kterého musíte být sami hrdí!
Kdo mne zná, tak ví, jak miluju pejsky. Proto o Vánocích nakoupíme granule, konzervy a hračky a objíždíme s maminkou útulky, ze kterých máme naše pejsky. A jen pro představu, abyste věděli, jak pošahaná jsem, nikdy nejdu dovnitř. Vždycky do útulku zavolám a čekám 200 metrů od brány, než si pro všechno přijdou. Zaprvé by mi pohled na opuštěné pejsky urval srdce a za druhé bych odjížděla s autem plným zachráněných frňousků 🙂 . Ano, v tomhle případě mi klidně můžete říkat magor 🙂 .


Moc si přeju, abyste v sobě našli sílu zařídit si Vánoce podle svého a už nikdy neřekli větu: “Už aby ty Vánoce byly za náma”. A i když se vám podaří uskutečnit aspoň jeden z těhle bodů, můžete být na sebe pyšní. Protože já na vás pyšná jsem!
Přeju vám nádherný stress-free předvánoční čas a když se se mnou a ostatními čtenáři budete chtít podělit o nějaké své “tradice”, které jste si vytvořili sami pro sebe, budu moc ráda!
Xo, Vaše
podpisA_black
Kabát – H&M (old)

Culottes – COS

Svetr – H&M (old)

Boty – ALDO ze ZOOT.CZ

Kabelka – BREE

Ode dneška až do 18. 12. 2018 máte v Bree (online i v kamenném obchodě) na jakoukoli kabelku/batoh/peněženku, prostě cokoli slevu 10% se slevovým kódem, který je exkluzivně jen pro vás: ALENKA10
Za fotky děkuju Lucce (odkaz na její stránky najdete TADY).

Close

50% Complete

Two Step

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.